Amint az idő melegebbre fordul, a kullancsveszély is megnövekszik. A kullancsok komoly betegségek okozói lehetnek kutyáknál és macskáknál egyaránt, ezért az ellenük való védekezés rendkívül fontos. A kullancsok amellett, hogy kellemetlenek, olyan betegségek hordozói is lehetnek, mint a malária vagy a Lyme-kór, melyeket jobb megelőzni, mint kezelni, ezért fontos, hogy megtaláljuk a megfelelő módszert, mely megvédi kedvencünket a kullancsok csípéseitől, ezáltal pedig az általuk terjesztett betegségektől is.
Hol találkozhatunk kullanccsal?
A kullancsok élhetnek a fűszálakon megtapadva, vagy a cserjék, fák tetején is, ez fajtájuktól függ. Főként erdőkben, tisztásokon jelentenek ránk veszélyt, így elsősorban kirándulások alkalmával találkozhatunk velük, azonban sajnos egyre gyakoribb jelenségek az udvarokon, városok parkjaiban is.
Hogyan távolítsuk el helyesen?
Érdemes kullancscsipeszt használni a kullancs eltávolításához, melyet olyan közel kell helyezni az állat bőréhez, amennyire csak lehet. A csipesszel ragadjuk meg a kullancs fejét, majd óvatosan, egyenletes mozdulattal húzzuk ki. Ezt követően ellenőrizzük, hogy sikerült-e eltávolítani az egész kullancsot a bőrből. Végül érdemes a sebet fertőtleníteni, illetve rendszeresen ellenőrizni, hiszen, ha például a seb körül piros kör jelenik meg, utalhat Lyme-kórra. A kullancs eltávolítása után figyeljünk oda háziállatunkra, s amennyiben betegnek, bágyadtnak tűnik, azonnal vigyük állatorvoshoz.
Milyen betegségeket terjesztenek?
- Lyme-kór
Olyan fertőző betegség, melyet a Borrelia burgdorferi baktérium okoz. Ez az egyik leggyakoribb kullancs által terjesztett betegség. A betegség emberre is veszélyes, de csak kullancscsípés útján következhet be, a kutyától nem lehet elkapni.
A kutyán a csípést követően 1-5 hónappal később jelentkeznek a tünetek, mely lehet láz, étvágytalanság, levertség, valamint a csípés körüli bőrpír. További tünete lehet, hogy a kutya sántít, nehezen mozog. - Babeziózis (kutyamalária)
Kutyák számára életveszélyes betegség, melynek során a kutya vörösvértesteit egysejtű élősködők támadják meg, s elpusztítják azokat. Fontos, hogy minél hamarabb észrevegyük a tüneteket. A betegség magas lázzal kezdődik, illetve jellemző az étvágytalanság, bágyadtság, valamint a fokozott szomjúság. Később jelentkezhet vérszegénység, véres vizelet. Kezelés nélkül a kutyát legyőzi a kór. - Ehrlichiosis (vérzéses kullancsláz)
A betegség kórokozója az Ehrlichia canis, amely a kutya szervezetébe kerülve megtámadja annak fehérvérsejtjeit. A megbetegedés nagyfokú bágyadtsággal, a táplálék elutasításával, valamint lázzal, súlyvesztéssel kezdődik, illetve előfordulhat légszomj és hányás is. Kutyáknál gyakran megfigyelhető a szemhéj szélének kérgesedése, esetleg a szaruhártya homályosodása. A betegség további szakaszában a kutya meg is vakulhat. - Anaplazmózis
Az anaplazmózis a fehérvérsejtek károsodásával és elpusztulásával járó betegség. Ez a fertőzés gyakran a Lyme-kórral együtt jelentkezik, mivel mindkettőt a közönséges kullancs terjeszti. Tünetei lehetnek az állat kedvtelensége, hogy nem akar enni és magas láza lesz, valamint gyakori az ízületi fájdalom is. Továbbá előfordulhat hányás, hasmenés.
A védekezés lehetőségei
Macskáknál
Bár macskák esetében a kullancs okozta megbetegedések igen ritkák, ettől függetlenül a védekezés az ő esetükben is nagyon fontos. A spot-on készítmények hatékonyak, de akár nyakörvet is alkalmazhatunk. Ma már szájon át adható készítmények is elérhetőek a macskák számára, de sajnos a választék közel sem olyan széles, mint a kutyák esetében.
Kutyáknál
Kutyák esetében a védekezés kiemelt fontosságú, melyre rendelkezésünkre állnak nyakörvek, nyakba cseppentős készítmények, valamint szájon át adható készítmények egyaránt. A nyakörvek kb. 6-7 hónapos védettséget biztosítanak az állatok számára, a spot-onok általában 1 hónapig nyújtanak kellő védettséget. A szájon át adható tabletták 1-3 hónapig hatékonyak.
Érvek és ellenérvek
- Nyakörv
Előnye, hogy több hónapig hatásos, vízálló, illetve a kullancsok mellett a bolhák ellen is védelmet nyújt. Nyakörv esetében a kullancsnak nem kell megcsípnie a kutyák ahhoz, hogy a szer végezzen vele. Hátránya lehet, hogy néhány kutya nincs hozzászokva a nyakörvhöz, figyelni kell rá, hogy a nyakörvet megfelelő méretűre állítsuk, hogy a kutyának ne okozzon problémát a nyakörv viselése. - Bőrre cseppenthető oldat
Előnye a könnyű alkalmazás, illetve, hogy a bolháknak és a kullancsoknak nem kell megcsípniük az állatot ahhoz, hogy a készítmény végezzen vele, csakúgy, mint a nyakörv esetében. Egyetlen hátránya az lehet, hogy a gazdinak észben kell tartania, mikor jön el a következő kezelés ideje. - Spray
Előnye, hogy gyorsan hat, hátránya pedig, hogy az állatot teljesen be kell fújni vele, amitől a bundája nedves lehet, illetve, hogy a permetek alkalmazása időigényes. - Tabletta
Gyorsan és egyszerűen beadható a kutyáknak, ráadásul szinte lehetetlen elrontani. Hátránya, hogy a kullancsnak meg kell csípnie a kutyát ahhoz, hogy a szer végezni tudjon vele, illetve ennél a módszernél is észben kell tartania a gazdinak, hogy mikor kell a tablettát újra alkalmazni.
Bármilyen megoldásra is esik a választásunk, mindenképpen érdemes az állatorvossal konzultálni, hiszen csak ő tudja pontosan meghatározni, hogy milyen gyakorisággal kell alkalmazni az adott kezelést ahhoz, hogy kedvencünk a megfelelő kullancs elleni védelemben részesüljön.
Érdemes rendszeresen ellenőrizni háziállatunk bundáját, hogy nincs-e benne kullancs. Ez különösen igaz azon kutyák esetében, akik szeretnek a magas fűben vagy a sűrű bozótosban szaladgálni. Az ellenőrzés során a nyakra, a fejre, a fülekre, a lábfejekre és a lábujjak közötti részre kiemelt figyelmet kell fordítani. Ha a környéken, ahol lakunk, sok a betegséget okozó kullancs, akkor érdemes akár mindennap átvizsgálni kedvencünket, hiszen így idejében észrevehetjük a veszélyes élősködőket.